Praca dla junior developerów?

Praca dla junior developerów budzi coraz większe zainteresowanie. Wiele osób po przejściu kursu programowania lub samodzielnie realizujących konkretne projekty poszukuje zatrudnienia w branży. Pierwszym krokiem jest znalezienie pracy jako junior. Na takim stanowisku nie jest wymagana bardzo rozbudowana wiedza i pozwala ono na zdobycie niezbędnego doświadczenia, aby awansować na poziom mida. Praca na stanowisku juniora jest również związana z osiąganiem najniższego wynagrodzenia. Na szczęście możliwości awansu są dostępne już po krótkim czasie.

Zarobki junior developerów

Zarobki junior developerów zależą od miasta, w którym jest się zatrudnionym oraz technologii, którą się posługują. Większość osób zatrudnionych na takim stanowisku deklaruje jednak zarobki wynoszące od 3 do 5 tysięcy złotych w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę. Z uwagi na oferowane stawki to właśnie umową o pracę jest najczęstszą formą zatrudnienia. Dopiero po awansie na stanowisko mida popularniejsza staje się praca w oparciu o kontrakt B2B. Powyższy przedział zarobków nie oznacza jednak, że każdy junior może liczyć na takie wynagrodzenie. Osoby z bardziej rozbudowaną wiedzą i znajomością bardziej pożądanych technologii mogą liczyć na wyższe stawki. Mogą one dochodzić nawet do 10 tysięcy brutto w niektórych przedsiębiorstwach. Zatem już na początku drogi można liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki i wynagrodzenie, które z pewnością będzie zadowalające dla wielu osób.

Jak przygotować się do aplikowania na stanowisko juniora?

Osoby dopiero poszukujące swojej pierwszej pracy w branży IT powinny odpowiednio przygotować się do całego procesu, aby przejście przez ten było zdecydowanie sprawniejsze. Warto przede wszystkim stworzyć własne portfolio, w którym będą przedstawione samodzielnie zrealizowane projekty wraz z dostępem do kodu źródłowego. Dzięki temu rekruter będzie w stanie sprawnie przeanalizować kompetencje konkretnej osoby i ocenić czy poradzi sobie ona z zadaniami realizowanymi w przedsiębiorstwie.

Narzędziem sprawdzającym się do przedstawienia własnych projektów jest GitHub. Można w nim zamieścić przykładowe strony internetowe lub aplikacje, które stworzono. Rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane w branży IT i w pełni akceptowane przez przedsiębiorstwa. Osoby początkujące, które posiadają już pewne realizacje na swoim koncie powinny zarejestrować się na platformie i rozpocząć udostępnianie w niej stworzonych przez siebie projektów. Dzięki temu możliwe będzie łatwiejsze zaprezentowanie swoich kompetencji i wyróżnienie się na rynku. Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto na platformie prezentować jedynie te projekty, z których faktycznie jesteśmy dumni. Niedziałające elementy lub błędy w kodzie mogą skutecznie odstraszać osoby odpowiedzialne za rekrutację.

W wysyłanej aplikacji warto również podkreślić ukończone kursy, jeżeli takie były. Skończenie bootcampu lub innego kursu warto odnotować, gdyż jest to sposób na podkreślenie swoich umiejętności. Podanie dużej ilości informacji w samej aplikacji sprawia, że znalezienie zatrudnienia będzie o wiele prostsze i szybsze.

Najbardziej pożądane na rynku technologie

Obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są junior developerzy, którzy sprawnie poruszają się w takich technologiach jak Java, Javascript, Angular, React czy Android. Technologie te umożliwiają tworzenie aplikacji webowych i są obecnie najczęściej wykorzystywanymi. Dodatkowo pozwalają na osiąganie najwyższych zarobków, które mogą wynosić nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie. Same możliwości awansu także są bardzo rozbudowane i w krótkim czasie można awansować na stanowisko mida. Tym samym osiągane zarobki mogą wzrosnąć nawet 2 razy.

Podsumowanie

Na rynku stale brakuje programistów i nadal juniorzy mogą łatwo znaleźć zatrudnienie. Posiadając odpowiednie kompetencje i umiejętności można przy tym liczyć na osiąganie bardzo wysokich zarobków i zadowolenie z podjętej pracy. Tym samym warto zdecydować się na tą ścieżkę zawodową.

Dodaj komentarz