Pozyskiwanie środków na projekty w internecie — Sprawdź jak zbierać w sieci środki na rozwój swojego projektu

Obecnie w internecie lub poza nim prowadzimy wiele różnego rodzaju projektów. Jednym z głównych problemów ich prowadzenia są fundusze. Bardzo często brak pieniędzy sprawia, że projekt nie może rozwijać, choć jest interesujący. Z pomocą w tym momencie przychodzi nam internet, gdzie możemy pozyskiwać środki na różne sposoby. Zbieranie pieniędzy w internecie jest legalne, daje bardzo duże możliwości i nie raz już zaskoczyło osoby z ciekawymi pomysłami, które zebrały dużo więcej, aniżeli potrzebowały. Jak zatem pozyskać fundusze na projekty w internecie? O tym poniżej.

Zbiórki i zrzutki

Pierwszym sposobem na pozyskiwanie funduszy na projekty w internecie są zbiórki i zrzutki. To bardzo popularna forma, którą znamy i spotykaliśmy się z nią wielokrotnie. Zrzutki na dany cel możemy organizować na kilku portalach takich jak np. Zrzutka.pl lub innych podobnych. Ogólnie działanie takiego portalu jest proste. Wystarczy stworzyć projekt oraz opisać go dokładnie i poprosić o wsparcie. Osoby, które się nim zainteresują, mogą przekazywać pieniądze np. poprzez wpłaty na portal, przelewy, wpłaty kartą itp. Każdy portal ma jednak swoje wewnętrzne zasady, którymi należy się wcześniej zapoznać. Niektóre portale wypłacą nam środki jedynie wtedy, kiedy uzbieramy całą sumę lub np. minimum 80%. Niektóre z kolei mogą wypłacić nam tyle środków, ile zebraliśmy. Portale takie są legalne i zebrały już miliony osób. Plusem tego rozwiązania jest to, że portal zajmuje się wszystkimi formalnościami, a my możemy jedynie oficjalnie promować daną zbiórkę w internecie. Samo przeprowadzenie zbiórki jest proste i możliwe dla każdego. Dzięki zbiórkom możemy zbierać pieniądze bez konieczności odwdzięczania się czy oferowania czegokolwiek w zamian.

Crowdfunding

Wyższą formą zbiorek jest crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Polega ono podobnie jak zbiórki na stworzeniu projektu oraz zbieraniu pieniędzy na niego w sieci. Crowdfunding przewiduje jednak bardziej restrykcyjne zasady. Zbiórki w taki sposób mają bardziej charakter komercyjny. Powinniśmy oferować darczyńcom coś w zamian np. udziały, preferencyjne warunki czy markowe produkty gratis, choć nie jest to często obowiązkowe, a forma odwdzięczenia się jest różna. W sieci istnieje wiele portali tego typu takich jak np. Kickstarter — jeden z najbardziej znanych na świecie. Dzięki pomocy takich portali, powstało wiele projektów oraz biznesów. Przeważnie portale te mają profil komercyjny i pomagają realizować biznesy lub pomysły na wynalazki.

Napiwki i kanał na YT

Ciekawym i niezobowiązującym sposobem zbierania środków na projekt jest stworzenie kanału na YouTube lub na Twitchu oraz jego prowadzenie. Obecnie jest to bardzo popularna forma zbierania pieniędzy szczególnie przez graczy na nowy sprzęt czy projekty cyfrowe. Tworząc jednak odpowiedni kanał, będziemy mogli dotrzeć do wielu różnych osób z danej dziedziny np. podróżniczej czy sportowej. Na swoim kanale możemy prezentować swoje podróże, wiadomości czy ogólnie cały projekt. Z pewnością, jeśli będzie on ciekawy, to przyciągnie wiele osób do kanału. Warto pamiętać, że YouTube to druga największa wyszukiwarka internetowa i największy portal z filmami w sieci. Możemy tam odnaleźć wielu darczyńców, którzy będą wspierali nasz projekt.

Portal Patronite i patronat

Zbieranie pieniędzy na rozpoczęcie projektu to jedynie połowa drogi do sukcesu. Bardzo często po jego rozpoczęciu będziemy chcieli utrzymywać projekt i pozyskiwać kolejne fundusze. Jeśli zatem założyliśmy już dany projekt i działa on, idealnym sposobem na pozyskiwanie środków jest Patronite To portal internetowy, na którym możemy pozyskiwać patronów, czyli osoby, które będą wspierały regularnie nasz projekt. Odbywa się to poprzez regularne comiesięczne opłacanie wpłaty o różnej wysokości. Pakiety ustalmy samodzielnie. Opcjonalnie możemy w zamian dla każdego pakietu wsparcia zaoferować bonus. Mogą być to symboliczne rzeczy lub wręcz przeciwnie, konkretne profity. Portal Patronite bardzo dobrze sprawdza się przy wspieraniu i rozwoju projektu. Tak jak na profilach ze zrzutami, znajduje się tam bardzo wiele osób z różnych kategorii, które chętnie będą wspierały ciekawe projekty. Dzianie projektu również jest proste i pozwala utrzymać stabilność finansową projektu.

Prywatne poszukiwania inwestora

W internecie oprócz typowych sposobów pozyskiwania funduszy, które są popularne, możemy również szukać inwestora na własną rękę. To nieco trudniejszy i bardziej wymagający proces, ale warto pamiętać, że w sieci znajduje się wiele osób — również tych zamożnych. W sieci istnieje sporo serwis o tematyce biznesowej, inwestycyjnej czy portali branżowych, na których możemy z łatwością w jednej chwili dotrzeć do bardzo dużej grupy osób – są one potencjalnie inwestorami i warto to wykorzystać. W takich miejscach możemy przedstawić nasz projekt, poprosić o porady i nawiązać wiele kontaktów biznesowych. Wszystkie umowy warto finalizować już w świecie rzeczywistym, aby maksymalnie podnieść bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie jest najlepszą opcją, jeśli nasz projekt jest stricte biznesowym i może zaciekawić rasowych inwestorów.

Promowanie strony projektu

Ostatnim sposobem w naszym zestawieniu na pozyskiwanie środków na różnego rodzaju projekty, jest stworzenie własnej strony internetowej projektu oraz jej promowanie. Strony internetowe to podstawowa forma komunikacji w internecie i warto o tym pamiętać. Dobrym rozwiązaniem, choć wymagającym nieco czasu będzie stworzenie strony internetowej projektu, a następnie jej pozycjonowanie. Na stronie mogą znaleźć się wszystkie informacje o naszym pomyśle i zamiarach oraz baner z informacjami o wsparciu. Strony tego typu mogą być proste i wykonane samodzielnie np. w kreatorze witryn. Stworzoną stronę możemy pozycjonować lub po prostu promować w internecie na forach, grupach tematycznych, w social mediach itp. Wiele osób zobaczywszy link do witryny z projektem, sprawdzi ją, a część z nich zdecyduje się wesprzeć nasz projekt. To prosty sposób na uzupełnienie wszystkich powyższych rozwiązań, który daje dodatkowe możliwości. Pozwala też odpowiednio przedstawić nasz projekt i przekonać odbiorców o jego słuszności.

Dodaj komentarz