Panel administracyjny WordPress

Panel administracyjny WordPress to główne narzędzie, które pozwala na zarządzanie całą stroną internetową. Z poziomu panelu możliwe jest moderowanie komentarzy, dodawanie nowych wpisów, nowych podstron czy nawet wgranie zupełnie nowego szablonu dla serwisu internetowego. Każdy właściciel strony internetowej opierając się o CMS WordPress powinien zatem poznać wszystkie funkcjonalności panelu administracyjnego. Dzięki temu zarządzanie stroną i wszystkimi treściami na niej będzie przebiegało zdecydowanie sprawniej i bardziej komfortowo. Serwis będzie jeszcze lepiej dostosowany do potrzeb i oczekiwań. Prezentujemy najważniejsze zagadnienia związane z użytkowaniem panelu administracyjnego.

Gdzie znajduje się panel administracyjny

Panel administracyjny WordPress to pionowe menu, które znajduje się po lewej stronie ekranu. Wystarczy zalogować się do systemu administracyjnego, aby ujrzeć panel. Ten posiada kilka podstawowych pozycji, które widoczne są zawsze, ale w zależności od zainstalowanych wtyczek i posiadanego szablonu mogą pojawić się również dodatkowe zakładki. Warto zapoznać się z każdą z nich i dowiedzieć się jakie elementy można dzięki niej modyfikować. Dzięki temu zarządzanie samym serwisem i dodawanie do niego nowych treści będzie bardziej komfortowe i o wiele przyjemniejsze. Zadowolenie z samego prowadzenie witryny będzie zdecydowanie większe i za każdym razem można będzie osiągnąć zamierzony efekt. Panel administracyjny WordPress powinien znać każdy właściciel strony internetowej działającej w oparciu o ten system zarządzania treścią.

Kokpit i wpisy to kluczowe zakładki

Dwa pierwsze miejsce w menu zajmują zakładki kokpit oraz wpisy. Mają one kluczowe znaczenie i to właśnie z nimi warto się w pierwszej kolejności zapoznać, aby prowadzenie serwisu było komfortowe i przyjemne dla wszystkich osób.

W zakładce kokpit możliwe jest znalezienie najważniejszych informacji na temat samego systemu WordPress oraz informacje o dostępnych aktualizacjach. Z tego poziomu możliwe jest zarówno zarządzanie aktualizacjami całego panelu, jak i pojedynczych wtyczek. Tym samym warto podczas prowadzenia strony regularnie sprawdzać tą zakładkę pod kątem pojawienia się w niej dodatkowych aktualizacji, które wpłyną na większy komfort korzystania z panelu.

W zakładce wpisy można natomiast zarządzać wszystkimi treściami publikowanymi na stronie. Ma to znaczenie przede wszystkim dla osób prowadzących różnego rodzaju blogi. Systematyczne dodawanie treści jest kluczowe do pozyskiwania nowych użytkowników i wpływa na aspekty związane z pozycjonowaniem. Dlatego też warto systematycznie dodawać nowe wpisy. WordPress umożliwia także już w podstawowej wersji na planowanie kolejnych publikacji. Dzięki temu można z łatwością stworzyć cały cykl wydawniczy i cieszyć się automatycznym dodawaniem kolejnych artykułów na stronę.

Panel administracyjny WordPress – pozostałe zakładki

W panelu administracyjnym dostępne są również inne zakładki, które także warto poznać, aby sprawnie zarządzać stroną. Są to:

  • Media – zakładka pozwala na zarządzanie wszystkimi grafikami, które są używane w serwisie. To właśnie tutaj można dodawać nowe grafiki lub edytować te, które już znajdują się na stronie i są na niej wykorzystywane.
  • Strony – zakładka umożliwia dodawanie oraz przeglądanie podstron.
  • Komentarze – zakładka kluczowa przede wszystkim dla prowadzących sklepy internetowe oraz blogi. W tej sekcji wyświetlają się wszystkie opublikowane przez użytkowników komentarze. Z tego poziomu istnieje także możliwość moderowania opublikowanych postów.
  • Wygląd – w tej zakładce możliwe jest zarządzanie szablonem, który odpowiada za wygląd strony. Można również wprowadzać pewne modyfikacje w tej sekcji, które wpłyną na ostateczny wygląd serwisu.
  • Wtyczki – jak sama nazwa wskazuje zakładka pozwala na zarządzanie wgranymi wtyczkami oraz dodawanie nowych, które zwiększą funkcjonalność strony.
  • Użytkownicy – pozwala na dodawanie oraz usuwanie zarejestrowanych na stronie użytkowników.
  • Narzędzia – opcje związane z eksportowaniem oraz importowaniem treści bloga.
  • Ustawienia – panel umożliwia zarządzanie ustawieniami WordPressa. Pozwala zmienić opis i tytuł strony czy jej język.

Dodaj komentarz