Najpopularniejsze języki programowania

Najpopularniejsze języki programowania stale się zmieniają z uwagi na rozwój technologii i potrzeby rozwiązywania coraz to nowszych problemów. Obecnie jednak można wyróżnić kilka technologii, które cieszą się największym uznaniem i są najczęściej używane przez firmy. Znając najpopularniejsze języki programowania można liczyć na szybsze znalezienie pracy i wyższe wynagrodzenie. Warto tym samym uczyć się obecnie popularnych i dobrze rokujących języków programowania, na które stale będzie rosnąć zapotrzebowanie. Daje to pewność stabilnego zatrudnienia przez długi czas i sprawia, że możliwe będzie osiąganie wysokich zarobków.

Obecnie prym wiodą technologie webowe

Dynamiczny rozwój sieci sprawia, że największą popularnością cieszą się technologie pozwalają na opracowywanie aplikacji, sklepów oraz serwisów internetowych. To właśnie wszystkie technologie webowe są najbardziej pożądane na rynku i to ich dotyczy większość ogłoszeń, kierowanych do programistów. Rozpoczynając naukę programowania najlepiej zatem zainteresować się właśnie tymi technologiami, które sprawdzą się rewelacyjnie i pozwolą na osiąganie bardzo wysokich zarobków w branży.

Podobną popularnością cieszą się zarówno oferty dla front-end developerów, jak i back-end developerów. Obie ścieżki zawodowe związane są ściśle z tworzeniem aplikacji na potrzeby internetu i różnego rodzaju serwisów internetowych. Chcąc wejść do branży IT warto tym samym skupić się na sieci i wybierać technologie, które są przydatne w tego rodzaju narzędziach.

Najpopularniejsze języki programowania

Obecnie najpopularniejsze języki programowania to Java oraz Javascript. Pierwszy wykorzystywany jest przez osoby na stanowiskach back-end developer, a drugi przez front-end developerów. Oba języki najczęściej pojawiają się w wymaganiach w ogłoszeniach o pracę i ich znajomość daje największe szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. W przypadku języka Javascript należy jednak pamiętać o tym, że niezbędna jest tutaj również znajomość HTML i CSS oraz frameworków typu React lub Angular, które są obecnie najpopularniejsze. Samo poznanie języka nie jest w większości przypadków wystarczające do tego, aby podjąć się zatrudnienia. Niezbędne jest posiadanie bardzo rozbudowanej wiedzy, która zwiększy pozycję na rynku pracy i umożliwi osiąganie wyższego wynagrodzenia.

Wiele rankingów jako szczególnie wyróżniający się język wskazuje Python. Obecnie jest to najszybciej zdobywający popularność język programowania i pojawia się coraz więcej ofert dla osób, które są w stanie pracować w tej właśnie technologii. Najczęściej jest wykorzystywana do tworzenia aplikacji webowych oraz mobilnych. W połączeniu ze znajomością innych języków programowania daje możliwość bardzo szybkiego znalezienia zatrudnienia.

Na kolejnych miejscach w rankingach znajdują się takie języki jak C#, PHP oraz C/C++. Mniejsza popularność tych technologii nie oznacza jednak, że nie ma w nich ofert pracy. Nadal poszukiwani są specjaliści, którzy tworzą kod w tych właśnie językach.

Zmiany w popularności języków programowania są bardzo dynamiczne

Programiści zatrudnieni w branży muszą stale rozwijać swoje umiejętności i śledzić najnowsze trendy. Zmiany w popularności poszczególnych języków są bowiem bardzo dynamiczne i stale pojawiają się na rynku nowe standardy dotyczące tworzenia kodu. Obserwacja rynku i raportów dotyczących popularności technologii jest niezbędne do tego, aby utrzymać się na rynku i stale być bardzo pożądanym specjalistą, z którym wiele przedsiębiorstw będzie chciało podjąć współpracę.

Podsumowanie

Powyżej wymienione języki programowania prawdopodobnie będą cieszyły się dużą popularnością przez długi czas. Ich znajomość gwarantuje zatem stabilność zatrudnienia przez pewien okres czasu. Również osoby rozpoczynające naukę programowania powinny postawić na najpopularniejsze języki programowania, które są pożądane na rynku. Dzięki temu łatwiej będzie dostać pracę jako junior developer i rozpocząć zdobywanie komercyjnego doświadczenia, które bardzo mocno przekłada się na wzrost zarobków. Możliwości awansu dla programistów są natomiast bardzo rozbudowane i w krótkim czasie można piąć się po szczeblach kariery.

Dodaj komentarz