Kopie zapasowe WordPress

Kopie zapasowe WordPress to bardzo ważne zagadnienie dla wszystkich właścicieli stron opartych o ten CMS. Backup danych jest niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa i regularnie wykonywany pozwala na przywrócenie strony, gdy zajdzie taka konieczność. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z wykonywaniem kopii zapasowej. Prezentujemy kiedy tak naprawdę warto ją wykonać oraz w jaki sposób tego dokonać, aby uzyskać bardzo dobre efekty. Skorzystanie z najlepszych narzędzi do wykonywania backupów daje gwarancję zadowolenia i pozwala czerpać dużą radość z takiego właśnie działania.

Zabezpieczenie na wypadek ataków hakerów

Strony internetowe narażone są na różnego rodzaju ataki ze strony hakerów, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach do kradzieży danych z serwisu. W przypadku WordPress do przeprowadzenia ataku mogą zostać wykorzystane zarówno luki w szablonie graficznych, jak i w poszczególnych wtyczkach. Właśnie z tego powodu istnieje wiele zagrożeń dla serwisów internetowych. Atak może wiązać się z całkowitym unieruchomieniem strony lub usunięciem z niej wszystkich danych. Z tego właśnie powodu tak istotne jest posiadanie kopii zapasowej, która w razie konieczności pozwala na przywrócenie całej platformy do działania i całej jej zawartości.

Ochrona przed własnymi błędami

Utrata danych zgromadzonych na stronie może nastąpić również na skutek własnych błędów. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi, gdy ważne pliki zostaną nadpisane plikami o nieprawidłowej zawartości lub niekompatybilnymi z używanymi wtyczkami lub szablonem. Na skutek własnych działań możliwe jest nawet całkowite wyłączenie serwisu internetowego. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest skorzystanie z backupu danych. Przywrócenie strony do stanu sprzed wprowadzenia zmian pozwala na uniknięcie poważnych problemów i bardzo wygodne usunięcie wszystkich problemów. Dlatego też regularne wykonywanie backupu wszystkich danych jest tak istotne i w tak dużym stopniu wpływa na zadowolenie z prowadzenia witryny.

Co powinna obejmować kopia zapasowa?

Kopie zapasowe WordPress mogą obejmować różne elementy serwisu internetowego. Najczęściej jednak przyjmuje się, że backup powinien dotyczyć wszystkich elementów strony internetowej. Zarówno szablonu graficznego, używanych wtyczek, jak i bazy MySQL. Tworząc całościową kopię wszystkich danych można bardzo łatwo przywrócić serwis do prawidłowego działania w razie awarii i przy tym nie stracić jego zawartości. Przywrócone zostaną nawet komentarze użytkowników, które były dodane w momencie wykonywania kopii zapasowej.

Jak wykonać backup danych?

Kopie zapasowe WordPress można wykonywać obecnie bardzo łatwo. Najwygodniej będzie do tego celu wykorzystać dedykowane wtyczki, które pozwalają na wykonanie całego backupu za pomocą kilku kliknięć i sprawdzają się doskonale w swoim zastosowaniu. Dobrym przykładem może być wtyczka UpdraftPlus. Narzędzie to zostało na całym świecie pobrane już ponad 30 milionów razy i cieszy się ogromnym zaufaniem użytkowników. Dodatkowo kopie zapasowe WordPress wykonane z użyciem tego narzędzia można automatycznie zapisać na dysku Dropbox lub Google Drive. Plugin pozwala na ręczne wykonywanie kopii zapasowych w razie potrzeby lub zautomatyzowanie całego procesu. Można ustawić automatyczne wykonywanie kopii zapasowych nawet co kilka godzin. Dzięki temu w razie awarii przywrócenie starego systemu nie będzie stanowiło kompletnie żadnego problemu i będzie mogło przebiegać bardzo sprawnie i komfortowo.

Kopie zapasowe wykonywane przez hosting

W niektórych przypadkach za wykonywanie kopii zapasowych może być odpowiedzialny również dostawca usług hostingowych. Niektóre usługi pozwalająn a wykonywanie backupów nawet każdego dnia. Poleganie na dostawcach serwerów powinno być jednak przemyślane i warto dokładnie zapoznać się z ich ofertami, aby wybierać te, które idealnie wpasują się w potrzeby i oczekiwania. Warto dowiedzieć się co jaki czas wykonywane są kopie zapasowe i w ramach testu poprosić o udostepnienie backupu sprzed kilku dni. W ten sposób dowiesz się czy konkretny dostawca usług faktycznie dba o bezpieczeństwo swoich klientów i regularnie wykonuje kopie wszystkich danych.

Dodaj komentarz