Jak założyć bloga?

Jak założyć bloga – wbrew pozorom nie jest to czynność bardzo skomplikowana. Oczywiście, to ile zajmie ona czasu oraz jakich umiejętności wymaga – zależy w głównej mierze od tego jakie są twoje oczekiwania. Dla jednej osoby założenie bloga na gotowej platformie będzie w zupełności wystarczające. Kto inny z kolei zapragnie nauczyć się podstaw programowania i samodzielnie tworzyć wszystkie zależności i szablony, które będą występować na jego stronie. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. My skupimy się jednak na tych najprostszych rozwiązaniach dla przeciętnych użytkowników.

Wybór tematyki

Zatem chcesz zostać blogerką lub blogerem i zastanawiasz się jak założyć bloga. Otóż samo założenie strony internetowej i wrzucenie jej do sieci jest najmniejszym problemem. To, że publikujesz treści w internecie nie przyniesie ci żadnych korzyści, jeżeli blog ten nie będzie regularnie odwiedzany oraz komentowany przez użytkowników. Chcesz przecież, aby twoje treści na siebie zarabiały, prawda? Przede wszystkim warto wybrać odpowiednią tematykę bloga. Zastanów się co już umiesz jaką wiedzą możesz podzielić się z innymi.

Jaka platforma?

Zakładając bloga możesz wybierać w kilku podstawowych platform. Jedną z popularniejszych jest platforma WordPress. Ponad połowa blogów na świecie stoi na właściwie tym CMS-ie. Co plusów WordPressa na pewno zaliczyć trzeba fakt, że jest on darmowy i stosunkowo łatwy w obsłudze, przynajmniej na tym podstawowym poziomie użytkownika. Co więcej, WordPress jest w miarę bezpieczny. Oczywiście pod warunkiem jeżeli jest stale aktualizowany i odpowiednio zabezpieczony. Jednak jego ogromna popularność sprawia, że istnieje sporo złośliwego oprogramowania wymierzonego w strony WordPress, a strony postawione na popularnych szablonach są bardzo łakomym kąskiem dla hakerów.

Hosting i domeny

Innym sposobem na założenie bloga są także gotowe rozwiązania takie jak Joomla czy Blogger. Posiadając już stworzoną stronę, warto wybrać domenę. Domeny można kupić od specjalnych firm specjalizujących się w ich handlu. Istnieje też możliwość zakupu domeny od firmy hostingującej naszą stronę. Są to firmy posiadające własne serwery, które użyczają klientom część miejsca na swoich dyskach oraz zazwyczaj podstawowe oprogramowanie pozwalające zarządzać łącznością i stronami. W zależności od wielkości strony i ruchu, jaki przewidujemy, będziemy potrzebować różnych rozwiązań. Cena hostingu zwyczaj wynosi od 50 do 150 zł za rok. Droższe rozwiązania pozwalają już na postawienie kilku bardziej masywniejszy stron, a także dodanie większej ilości domen. W przypadku najtańszych rozwiązaniach są to zazwyczaj dwie domeny a także maksymalnie kilka baz danych. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich początkujących, jednak dla bardziej zaangażowanych blogerów prowadzących kilka serwisów lub też osób planujących rozpocząć swoją podróż i przygodę z pozycjonowaniem – może się to okazać trochę za mało.

Instalatory na hostingu

Jeżeli zastanawiasz się jak założyć bloga, może cię przerażać fakt, że oprogramowanie takie jak WordPress czy Joomla będziesz musiał zainstalować samodzielnie na hostingu. Na szczęście, coraz więcej firm oferuje gotowe instalatory. W ramach takiego pakietu, za pomocą kilku kliknięć, możesz pobrać oprogramowanie i wybrać najważniejsze i najbardziej niezbędne wtyczki, które cię będą interesować. Co więcej, taki instalator pozwoli szybko stworzyć bloga, a także podłączony do niego mały sklep internetowy, na przykład przy pomocy wtyczki WooCommerce w przypadku WordPressa.

Dbaj o wartościowe treści

Zastanawiając się jak założyć bloga i mając już zainstalowane oprogramowanie na swoim hostingu, czas, aby dodawać treści. Staraj się dodawać artykuły w miarę regularnie i spraw, aby każdy z nich był interesujący dla czytelnika. W ten sposób zbudujesz sobie bazę zaufanych i oddanych użytkowników, którzy będą odpowiedzialni za ruch na twojej stronie. Co więcej, ludzie mogą linkować twoje wpisy. Dzięki temu, twoja strona z czasem będzie wędrować coraz wyżej w rankingu Google’a, a Tobie – przynosić coraz większy rozgłos, a także pieniądze.

Dodaj komentarz