Ile zarabia programista to niezwykle często poruszana kwestia. Pytanie to zadawane jest zarówno przez osoby już uczące się programowania, jak i dopiero chcące wejść do branży. Obecnie zarobki programistów stale rosną i specjaliści mogą żądać bardzo wysokich stawek za świadczone usługi. Warto zatem przyjrzeć się temu ile zarabia programista w zależności od doświadczenia. Dzięki temu można będzie zdecydowanie łatwiej określić czy wejście do branży faktycznie ma sens i czy będzie korzystne.
Zarobki są uzależnione od stażu
Programiści w trakcie swojej kariery mogą awansować w ramach zdobywania doświadczenia i nowych umiejętności. Pracownicy w branży dzielą się na juniorów, midów oraz seniorów. Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby posiadające stopień seniora. Są to programiści z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem w branży, którzy za sprawą swoich kompetencji są w stanie prowadzić samodzielny nadzór nad realizowanymi projektami i radzą sobie z rozwiązywaniem nawet bardzo skomplikowanych problemów. Najmniej natomiast zarabiają juniorzy. Są to często osoby, których doświadczenie nie przekracza 3 lat i często rozpoczynają swoją karierę. W związku z tym wymagają dłuższego wdrożenia w projekt i wytłumaczenia wielu zagadnień związanych z tworzeniem kodu.
Ile zarabia programista na poszczególnych szczeblach?
Osoby początkujące, które są zatrudnione na stanowisku juniora mogą liczyć na wynagrodzenie nie przekraczające 5 tysięcy złotych netto. Najczęściej deklarowany przedział zarobków to od 3 do 5 tysięcy złotych. Osoby te najczęściej zatrudniane są w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie.
Będąc na poziomie mida można liczyć nawet na 2 razy większe zarobki. Przeciętnie mid developer w Polsce zarabia w przypadku umowy o pracę około 10 tysięcy złotych brutto. Osoby współpracujące na kontraktach B2B mogą liczyć na wyższą pensję, która wynosi około 11-12 tysięcy złotych + VAT. Mając kilkuletnie doświadczenie w pracy jako programista można zatem liczyć na bardzo satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Na największe wynagrodzenie mogą liczyć osoby na poziomie seniora. Tutaj przeciętne wynagrodzenie wynosi około 17,9 tysięcy złotych + VAT w przypadku zatrudnienia na kontrakcie B2B lub 15,5 tys. złotych brutto w przypadku umowy o pracę. W zależności od technologii zarobki mogą być jednak jeszcze wyższe i mogą osiągać poziom przekraczający nawet 25 tysięcy złotych. Dojście do takiego wynagrodzenia wymaga jednak wieloletniego doświadczenia i rozbudowanej wiedzy z obszaru programowania.
Co wpływa na wynagrodzenie programistów?
To ile zarabia programista jest zależne od wielu czynników. Liczą się kwalifikacje, doświadczenie oraz forma zatrudnienia, która została wybrana.
W przypadku zatrudnienia na kontraktach B2B specjaliści mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zarobki dla osób zatrudnionych w takiej formie wynoszą średnio 12-17,6 tys. złotych + VAT. Dodatkowo kwoty te z każdym kolejnym rokiem rosną. Przeciętna różnica w wynagrodzeniach pomiędzy rokiem 2019, a 2020 wynosi około 2 tys. złotych.
Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę muszą liczyć się z odrobinę niższym wynagrodzeniem. Widełki płacowe wynoszą tutaj 8,9-13,2 tys. złotych brutto. Dodatkowo wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy rosną w wolniejszym tempie. Powoduje to, że coraz więcej specjalistów decyduje się na pracę na podstawie kontraktu, który daje większe możliwości finansowe i jest ceniony przez wielu pracodawców.
Aspektem mocno wpływającym na osiągane wynagrodzenie jest również znajomość najbardziej pożądanych na rynku technologii. Dzięki ich znajomości można poprawić swoją pozycję negocjacyjną i osiągnąć zdecydowanie wyższe zarobki. Najlepiej płatne technologie to:
- Angular
- React
- Python
- Android
- Java
- Scala
- .NET.
Doświadczeni programiści, którzy sprawnie poruszają się w tych językach programowania są w stanie osiągać zarobki w granicach 18-20 tys. zł + VAT. Najgorzej wynagradzani na rynku są programiści PHP, którzy mogą liczyć na zarobki wynoszące od 7 do 10 tys. złotych brutto.