Figma – tworzenie strony internetowej

Figma – tworzenie strony internetowej to narzędzie pozwalające na wygodne zaprojektowanie strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Dostępne w przeglądarce rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i uznanie wśród użytkowników. Proste i wygodne w obsłudze narzędzie skierowane jest zarówno do osób początkujących w projektowaniu stron internetowych, jak i doświadczonych web designerów. Każdy w narzędziu znajdzie coś dla siebie i będzie mógł korzystać z niego w bardzo komfortowy sposób. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat narzędzia i sposobu jego wykorzystania pod własne potrzeby.

Figma – główne przeznaczenie

Figma to oprogramowanie sprawdzające się świetnie w tworzeniu prototypów stron internetowych. Narzędzie daje możliwość rozmieszczenia elementów w dowolny sposób i dodawania nowych elementów wizualnych. Problemu nie stanowi także importowanie grafik do programu i ich wstępna obróbka w celu zamieszczenia ich na konkretnej stronie. Narzędzie jest w dużym stopniu inspirowane programem Adobe Photoshop, przez co będzie intuicyjne w obsłudze dla osób, które wcześniej korzystały z tego narzędzia. Interfejs jest jednak znacznie uproszczony i sprawia wrażenie bardziej przyjaznego dla początkujących projektantów.

Szeroki wybór gotowych rozwiązań

Figma stawia na bardzo szeroki wybór gotowych elementów, które można wstawić na stronie. Narzędzie nawet w darmowej wersji oferuje szeroki wybór szablonów, które wystarczy jedynie dostosować pod konkretne wymagania, aby móc rozpocząć wygodne korzystanie z nich. Wszystko to wpływa na zadowolenie z użytkowania samego narzędzia i sprawia, że proces projektowania jest o wiele przyjemniejszy.

Osoby początkujące z pewnością docenią również możliwość projektowania pod konkretne urządzenie i sprawdzenia, jak wygląda na nich strona. Figma pozwala przełączać widok pomiędzy telefonem, tabletem, a komputerem z ekranem HD. Dzięki temu już na roboczym etapie projektu możliwe jest sprawdzenie jak będzie prezentował się finalnie i naniesienie ewentualnych poprawek. Nie ma również przeszkód, aby samodzielnie ustawić rozdzielczość i dostosować ją pod własne wymagania.

Możliwość wygodnego eksportowania projektów

Kolejną ważną zaletą Figmy jest fakt, że narzędzie umożliwia bardzo łatwe i wygodne eksportowanie stworzonych projektów do dowolnego formatu. Tworzone w ramach narzędzie szablony są domyślnie wektorowe i pozwalają na dowolną zmianę wielkości bez ponoszenia jakichkolwiek strat na jakości obrazu. Figma umożliwia eksport projektów do formatów PNG, JPG lub SVG. W przypadku JPG i PNG istnieje możliwość dodania mnożnika powiększenia w skali 1:1. Za sprawą tego, że wszystkie elementy są wektorowe, nawet duże powiększenie obrazu nie będzie wiązało się z utratą jakości.

Ceny korzystania z narzędzia

Figma do podstawowych zastosowań dostępna jest w formie darmowego narzędzia. Projektowanie stron internetowych można zatem rozpocząć bez konieczności wydawania pieniędzy. Darmowy plan Starter pozwala w jednym czasie pracować nad 3 aktywnymi projektami, a historia zmian jest widoczna jedynie przez 30 dni.

Większe możliwości daje plan Professional, który pozwala pracować nad nieograniczoną liczbą projektów oraz oferuje nielimitowaną historię zmian. Dodatkowo oferuje integrację ze Slackiem oraz Library. Umożliwia zatem wygodną pracę zespołową nad jednym projektem. Pakiet Professional dostępny jest w cenie 12$ miesięcznie za użytkownika.

Najbardziej rozbudowany jest pakiet Organization. W kwocie 45$ miesięcznie za użytkownika można otrzymać nielimitowany dostęp do wszystkich funkcjonalności oferowanych przez narzędzie.

Podsumowanie

Osoby poszukujące wygodne w użyciu narzędzia do projektowania stron internetowych powinny rozważyć skorzystanie z Figmy. Rozwiązanie oferuje wszystko co niezbędne do wykonania projektu strony i pozwala na bardzo wygodne korzystanie z niego. Dzięki dostępności darmowego planu można bez ponoszenia kosztów zapoznać się z interfejsem i podstawowymi narzędziami udostępnionymi do projektowania.

Dodaj komentarz