Bezpieczeństwo WordPress

Bezpieczeństwo WordPress to jedno z kluczowych zagadnień dla właścicieli stron internetowych opartych o ten system zarządzania treścią. Prawidłowo skonfigurowany serwis powinien być zabezpieczony przed wszelkimi próbami włamania, które mogłyby doprowadzić do kradzieży wielu istotnych danych. Podpowiadamy w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo strony bez konieczności skorzystania z pomocy ekspertów. Samodzielnie można podjąć wiele działań wpływających na bezpieczeństwo i w dodatku przeprowadzić je bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Wybór szablonu

Dbanie o bezpieczeństwo serwisu rozpoczyna się już w momencie wyboru odpowiedniego szablonu dla tworzonej strony internetowej. Motywy graficzne w systemie WordPress posiadają wiele funkcjonalności, a w związku z tym możliwe jest włamanie się z wykorzystaniem luk właśnie w szablonie. Dlatego też decydując się na konkretny motyw warto przede wszystkim sięgać po sprawdzone rozwiązania, które są polecane bezpośrednio przez system WordPress. Niektóre z szablonów posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, które dobrze o nich świadczą i gwarantują duże zadowolenie z użytkowania konkretnego rozwiązania.

Bezpieczeństwo WordPress – warto wybrać odpowiedni hosting

Na bezpieczeństwo WordPress wpływa także wybrany hosting. Warto sięgać po rozwiązania od renomowanych przedsiębiorstw. Najlepiej sięgać po hostingi, które posiadają certyfikat SSL i zapewniają dostępność na poziomie 99,9%. Dodatkowo najlepiej jeżeli sama administracja jest szyfrowana z wykorzystaniem protokołu HTTPS. Wpływa to na bezpieczeństwo całego serwisu i zdecydowanie utrudnia włamanie i kradzież danych. Na rynku dostępne są hostingi dedykowane bezpośrednio dla stron opartych o WordPress. Takie rozwiązania dają jeszcze większe bezpieczeństwo i mogą sprawdzać się bardzo dobrze.

Warto regularnie wykonywać kopie zapasowe

Zadbanie o kwestie regularnego wykonywania kopii zapasowych to kolejny istotny aspekt. Tworzenie kopii zapasowych całej bazy danych wraz z wtyczkami i używanym motywem jest bardzo ważne, gdyż umożliwia odzyskanie serwisu w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Kopię zapasową najlepiej zapisać w zewnętrznej chmurze lub na zewnętrznym nośniku. W razie jakichkolwiek problemów można będzie dzięki temu bardzo łatwo przywrócić serwis do ponownego działania. Najlepiej wykonywać kopie zapasowe po każdorazowym wprowadzeniu zmian w serwisie.

Pluginy odpowiedzialne za bezpieczeństwo

W celu zadbania o bezpieczeństwo WordPress warto również sięgnąć po zewnętrzne pluginy, które wpłyną na działanie całego serwisu i sprawią, że korzystanie z niego będzie o wiele bardziej komfortowe i przyjemniejsze. Jedną z popularniejszych wtyczek jest Sucuri, która zapewnia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Po zainstalowaniu wtyczki niezbędne jest przejście przez wszystkie ustawienia konfiguracyjne, aby zagwarantować odpowiednią ochronę witryny.

Zawsze korzystaj z najnowszej wersji systemu CMS

Kolejny aspekt wpływający na bezpieczeństwo całego serwisu to aktualizowanie go zawsze do najnowszej wersji. Dotyczy to zarówno samego CMS jak i używanych wtyczek. Nowe wersje bardzo często usuwają luki w zabezpieczeniach i gwarantują zdecydowanie lepszą ochronę. Informacje o nowych wersjach można znaleźć w zakładce Kokpit w sekcji Aktualizacje.

Ustawiaj skomplikowane hasła dostępu

Użytkownik systemu WordPress może zadbać o bezpieczeństwo także poprzez ustawienie silnego hasła dostępu do panelu. Skomplikowane hasło dostępu utrudni jego złamanie poprzez korzystanie z najpopularniejszych metod. Warto wybierać długie hasła, które będą zawierały małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Im bardziej skomplikowane hasło tym mniejsze szanse, że ktoś włamie się do systemu i przejmie kontrolę nad stroną internetową.

Podsumowanie

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwala zadbać o bezpieczeństwo WordPress i sprawia, że ryzyko utraty danych zgromadzonych na stronie będzie niższe. Odpowiednio zabezpieczona witryna będzie stanowiła duże wyzwanie dla hakerów. Wszystkie powyższe porady można wcielić w życie zupełnie samodzielnie i nie trzeba w tym celu ponosić kosztów.

Dodaj komentarz